Rocklina.cz - Report k akci Hellenic Darkness Festival 2013 ze dne 02.03.2013 napsaný uživatelem karvak

Report k akci Hellenic Darkness Festival 2013 ze dne 02.03.2013 napsaný uživatelem karvak

Hellenic darkness festival z produkce Metalgate vypadal už v internetových upoutávkách na příjemný řecko-český večírek. Hned od prvních okamžiků po mém příchodu do Matrixu bylo patrné, že účast bude velmi slušná, čemuž se při pohledu na seznam zúčastněných kapel a výši vstupného nelze divit. Odhad se potvrdil a návštěvníků postupně ještě přibylo, což je samozřejmě pozitivní jak pro pořadatele tak pro fanouška. V předsálí byl jako obvykle zřízen tradiční merchostánek účinkujících kapel a naproti němu pak netradiční leč stylový stánek s rozličnými řeckými surovinami a specialitami.

První kapelou večera byla čtveřice SECRET OF DARKNESS z Varnsdorfu. Svůj set v deathblackovém stylu začali v sedm hodin a před své dvě stojplachty nastoupili ve stylové černé. Skladby, které v jejich podání zazněly, by se daly charakterizovat jako depresivní scream nátěry s melodickými vyhrávkami a to včetně té, co byla uvedena jako ploužák. Zvuku se jim dostalo čitelného a zřetelného a k pódiu se na ně přišla podívat poctivá várka fanoušků, obzvlášť vezmeme-li v úvahu, že se jednalo o první kapelu večera. Co se jejich výkonu týče, budiž jim přičteno ke cti, že to v první půlhodině festivalu kvalitně rozpařili.

Pětičlenná formace ze Vsetína ABSTRACT ESENCE začala svůj taktéž půlhodinový set v 19:50. Stávající stojplachty zmizely a u toho zůstalo. Na nové tak jako tak nebylo místo; na menším pódiu je jeden člen kapely navíc znát, obzvlášť je-li vybaven masivními klávesami zabírajícími přední třetinu pódia.
Na omezeném prostoru se pak rozjela kvalitní show; frontman je už zkraje při ohlášení skladby Šmírák z nové desky notně zadýchán, a není čemu se divit. Sice má místa tak akorát na krátké popocházení, přesto to rozjel kvalitně a v maximálně prožitých kreacích. Kromě Šmíráka jsem ještě zaznamenal skladbu věnovanou všem škaredým holkám (samozřejmě s dovětkem, že v klubu se žádná taková nenachází).
Abstraktí experimentální metal v délce půl hodiny přítomné potěšil, což jasně dokazoval fakt, že fanouškovská účast na tomto setu byla velmi hojná. Sem tam se uchytila i nějaká ta hejovačka.

Čtveřice RAVENCULT nastoupila kolem 20:40. Už jen zhasnout a jde se na věc. Set rozjeli zběsilou pařbou do šlapárny, která posléze přešla do blackové sypačky.
Frontman vládnoucí skřehotavým vokálem je maximální vrtulovec a headbanger. Po odehrání první skladby prostě zařval název druhé a jede se dál. Podle důvěryhodných zdrojů jsou Raveculti black metal (což jsou), skladby však mají spíše úderné s osudově znějícími temnými motivy. Charakterizovat by dali jako takový blackový Motorhead na syrově znějícím zvuku. Jejich šlapárny brzy rozpumpovaly a rozhrozily první řady, lákajíce dav ze zadních částí klubu k postupnému stahování k pódiu. Tato kapela fanoušky každopádně chytla, postupem času už se vydatně kotlí a moshuje. Setlist se mi sice do ruky nedostal, během koncertu jsem však zaznamenal skladby Morbid Blood a Sacrilege of Death.
Ve 21:30 kapela náhle odešla a navzdory vyvolávačce už se nevrátila, protože čas byl neúprosný.

Ve 21:45 měl přijít čas DEAD CONGREGATION, ale mám za to, že při zvučení této kapely došlo k časovému skluzu, který posléze posunul i vystoupení headlinera večera.
Čtveřice nastoupila na pódium před svou černou plachtu s lebkovým logem v bílé na černém a po té bez intra a jakéhokoli úvodu rozjela údernou předehru se synchropařbou. Nechali doznít její poslední akord, pozdravili přítomné horny a po té s headbangovým nasazením rozjeli první sypačku v duchu klasického death metalu s hlubokými growly a depresivně znějícími vyhrávkami v úderných i sypaných pasážích. Jejich zavile se tvářící frontman vládl hlubokým apokalyptickým growlem, o kterém se někteří zúčastnění vyjadřovali, že z něj až mrazilo, takže deathová atmosféra skladeb se dařila více než dobře.
Po dvou skladbách pozvedl growler ruce k němému pozdravu a jelo se dál. Co se komunikace týče, o této kapele by se vůbec dalo říci, že je tak nějak na slovo skoupá. Skladby nikdo neuváděl a komunikace s fanoušky se omezovala na pozdravy pozvednutím rukou a kytar. Na mluvené slovo došlo až někde v polovině setu, a to, když si dvojice kytaristů mezi skladbami říkala zvukaři, co kdo chce kam přidat.
Co se zvuku týče, nemohl jsem se zbavit dojmu, že u téhle kapely byl tak nějak přehulený. Ale hudebně mě bavili a řekl bych, že nejenom mě. Moshing jsem sice tentokrát nezaznamenal, ale přítomní zaujatě poslouchali, oceňujíce jednotlivé skladby nadšenými ohlasy.
Na konci growler suše ohlásil ’Last song, good night’ a rozjela se sypačka, v jejímž závěru zazněl z nahrávky orientálně znějící popěvek, který jsem měl za outro na odchodnou. Po něm se však nečekaně rozjela ještě jedna sypačka. Konec setu ve 22:50, což byl původně ohlášený začátek vystoupení poslední kapely večera.

Koncertní set hlavní kapely večera ROTTING CHRIST začal nakonec asi ve 23:20. Pódium bylo tentokrát vyzdobeno dvěma úzkými černými stojplachtami s rarachy vyobrazenými na obalu poslední desky.
Konečně se rozeznělo intro s ponurými tóny klavíru a ženským hlasem. Jako první zasedl za svůj nástroj bicmen a po nějaké době se vynořil zpoza pravého sloupu kytarista, který vyhecoval kotel k hornovému pozdravu. Společně s ostatními příchozími se pak otočili zády a vyčkali tak na doznění intra. V jeho závěru pak rozjeli pomalý riff s občasným zvonem. Když předehra skončila, obrátili se k fanouškům. Frontman Sakis Tolis, nastoupivší v triku s pentagramem ve tvaru kozlí hlavy, zvolal, že je tady Rotting fuckin’ Christ, načež se pozdravili s fanoušky a s plným nasazením se vrhli do úderky THE FOREST OF N’GAI. Co se týče světelných efektů, pódium bylo po celou dobu skladby hojně osvíceno a v tomto duchu se více méně odehrál celý koncert.
’All right, have you good time?’ zeptal se Sakis a po kladné odezvě rozjel úderný riff doprovázený vytleskávačkou fanoušků. Po následném rozjezdu umocněném Sakisovým řevem se pak společně rozpařili při precizně zahraném rytmizování v ATHANATI ESTE.
Třetí skladbu dali rovnou a bez řečí - KATA TON DEMONA EAUTOU. V úvodní palbě vyšvihli vrtule a následně přešli do úderky s headbangem. Uprostřed zaznělo i zdvojené sólo, které si oba kytaristé užili v tandemu s kytarami proti sobě. S vokály v ní stejně jako u jiných skladeb vypomáhal basmen.
Další kousek ohlásil Sakis suše jedním slovem a to - NEMECIC. Rozpažil se zaťatými pěstmi, vyčkal, až na něj přijde řada a po té i on přiložil ruce k dílu. Oposlouchat název této skladby je více než jednoduché, takže si jej zahalekali téměř všichni včetně těch, kteří Rotting naposlouchané nemají. Nechybělo ani kolektivní ’o-o’ melodizování, ke kterému skladba dávala příležitost.
Odměnou byla spontánní skandovačka fanoušků při které Sakis odešel k bicím, sem tam se obrátil a udělal na přítomné ’heja’. Po té, co se několikrát dočkal odezvy, přišla úderná předehra skladby KING OF A STELLAR WAR s další celokapelní pařbou.
Příští rozjezd sestávající z hoblované kytary a odříkávání textu nesl název THE SIGN OF EVIL EXISTENCE. Sypačka, do níž se tato skladba přehoupla, pak přímo vyzývala účastníky kotle k opakovanému pokusu vyzvednout nad hlavy jednoho ze svého středu. Koncert ani teď neztrácel spád, prostý pozdrav horny a další rychlý nátěr - TRANSFORM ALL SUFFERING INTO PLAGUES.
Zvolnění přišlo až v podobě skladby SOCIETAS SATANAS s chorálovým úvodem a pomalým začátkem.
Někdy v těchto chvílích jsem zaznamenal přítomnost městské policie, nejprve tři procházející a postávající uvnitř a dva posléze venku při odchodu. Co se však dělo nebo nedělo nemám tušení, osobně jsem nezaznamenal žádné problémy, konflikty ani podnapilé nezletilce.
Atmosféra zůstávala i nadále skvělá a Rotting sázeli jednu pecku za druhou. Tento večer ještě zazněly skladby IN YUMEN-XIBALBA, NON SERVIAM, CHAOS GENETO (THE SIGN OF PRIME CREATION), PHOBOS’ SYNAGOGUE, NOCTIS ERA a nakonec přídavek v podobě kompilace skladeb ARCHON - SHADOWS FOLLOW - THE FIFTH ILLUSION.
Domů jsem odcházel s velice dobrým pocitem a nepochybuji o tom, že i ostatní byli více než spokojeni. Jednoduše řečeno - skvělý zážitek za více než rozumné vstupné.
TOPlist